آرایشی و زیبایی

بررسی کامل انواع مختلف خط چشم، مویی، ماژیکی و ژله‌ای

یکی از پرطرفدارترین لوازم آرایشی در بین خانم‌ها، خط چشم است. هرگز نباید معجزه خط چشم را در زیبایی چشم‌ها نادیده گرفت. با استفاده از خط چشم می‌توان زیبایی خاصی به چشم‌ها بخشید و چشم‌ها را گیرا و جذاب نمود؛ علاوه بر آن، می‌توان با استفاده درست از خط چشم و کشیدن آن با مدل‌ها‌ی متناسب و مختلف، عیوب چشم مانند کوچکی بیش از اندازه یا بی حالتی چشم‌ها و افتادگی پلک‌ها را رفع کرد و جلوه  چشم‌ها را چند برابر نمود.

خط چشم دارای انواع بسیار متنوعی است که ممکن است در ابتدای امر شما را سردرگم کند، اگر قصد آشنایی با انواع مختلف خط چشم مانند خط چشم مویی، خط چشم ماژیکی، خط چشم ژله‌ای و … را دارید و یا در بین برندهای مختلف به دنبال یافتن یک محصول مناسب هستید پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

انواع اصلی خط چشم

در یک دسته بندی کلی، می‌توان خط چشم را به نواع خط چشم مایع و خط چشم پودری تقسیم نمود. از نظر اپلیکاتور نیز خط چشم‌ها به انواع خط چشم مدادی، مویی، ژله‌ای و … تقسیم می‌شوند. در ادامه به صورت مجزا انواع مختلف خط چشم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

خط چشم مدادی

خط چشم مدادی یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین انواع خط چشم است که در بین بانوان به خوبی شناخته شده است. هرچند بااستفادهاز خط چشم مدادی نمی‌توان خطوط نوک تیز و منحی را با ظرافت کشید اما خط چشم مدادی بهترین گزینه برای یک آرایش چشم اسموکی است، برای استفاده از خط چشم مدادی نیازی به تمرکز و مهارت بالا وجود ندارد و به سرعت می‌توان با استفاده از آن پشت پلک و در صورت نیاز داخل پلک پایین را خط کشید و یک آرایش چشم طبیعی ایجاد کرد.

خط چشم مدادی در چند نوع مختلف وجود دارد که عبارتند از:

  • مدادهای قابل تراش
  • مدادهای پیچی مکانیکی
  • مداد پایه پودری
  • مداد پایه واکسی

خط چشم مدادی قابل تراشیدن، همانند مدادهای معمولی است و برای استفاده نیاز به تراشیدن و تیز شدن دارد. برخی از انواع خط چشم مدادی، در یک سر خود دارای یک اسفنج کوچک برای ضربه زدن و ایجاد سایه هستند. از معایب این نوع خط چشم مدادی، نداشتن ماندگاری و پخش شدن آن در اطراف چشم، عدم کارایی در کشیدن خطوط ظریف و نازک و نیاز به تراشیدن مداوم است.

البته یک نوع دیگر از خط چشم مدادی وجود دارد که به شکل مکانیکی و پیچی است که نیازی به تراشیدن ندارد. این نوع خط چشم دارای نوک گرد و بسیار نرم است که به راحتی می‌توان از آن به عنوان پر کننده و کشیدن خطوط ضخیم استفاده نمود.

برای استفاده از خط چشم مدادی، ابتدا گوشه خارجی پلک را با انگشت کمی به سمت خارج بکشید، سپس کشیدن خط را از گوشه داخلی چشم شروع کنید و بنا به سلیقه خود خط چشم را در امتداد چشم امتداد دهید. برای کشیده نشان داد چشم‌ها، در نیمه پلک، خط چشم را رفته رفته ضخیم‌تر کنید.

از خط چشم مدادی می‌توان در قسمت داخلی پلک پایینی نیز استفاده نمود، که این حالت بهتر است در آرایش شب و در خانم‌هایی با چشم درشت به کار برده شود.

خط چشم مویی

خط چشم مویی که به اسم خط چشم مایع نیز شناخته می‌شود از پرکاربردترین خط چشم‌ها برای افراد حرفه‌ای محسوب می‌شود؛ خط چشم مایع دارای یک قلم‌مو از نوع مویی نازک (یا نمدی) به همراه یک منبع رنگی برای کشیدن خط چشم است.

از مزایای خط چشم مویی می‌توان به ظاهری صاف و یکدست، ماندگاری بسیار بالا، مناسب برای کشیدن انواع خطوط ظریف و ضخیم، پرپشت نشان دادن مژه‌ها به هنگام کشیدن بر روی پلک چشم اشاره کرد.

در صورت داشتن مهارت کافی، خط چشم مویی برای کشیدن خط چشم در طرح‌های مجلسی، کشیده و گربه‌ای یا انواع استایل‌های جسورانه، گزینه‌ای عالی است.

در کاربرد خط چشم مویی نکاتی وجود دارد که در صورت رعایت این نکات به نتیجه مطلوبی خواهید رسید، از جمله این‌که در هنگام استفاده از خط چشم مویی به هیچ جه نباید دست بلرزد زیرا منجر به ایجاد ظاهری نامرتب و غیریکنواخت خواهد شد، خط چشم را نزدیک به خط رویش مژه‌ها بکشید و آن را از گوشه داخلی چشم شروع کنید، از نیمه چشم به بعد به ضخامت خط چشم بیفزایید تا باعث شود چشم‌ها کشیده و جذاب به نظر برسند؛ بعد از اتمام کار صبر کنید تا لاینر مایع خشک شود، زیرا در غیر این صورت احتمال پخش شدن آن وجود دارد.

خط چشم ماژیکی

همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع خط چشم به شکل ماژیک طراحی شده است که در یک سمت آن نوک نمدی باریک و محکمی وجود دارد، به همین دلیل در هنگام کشیدن خط چشم با این نوع محصول نیاز به تمرکز و مهارت خاصی وجود ندارد؛ پیشنهاد ما به افراد مبتدی که در کشیدن خط چشم‌های نازک و منحنی مشکل د ارند اما می‌خواهند در کوتاه‌ترین زمان زیباترین خط چشم را بکشند، خط چشم ماژیکی است.

از نقاط مثبت خط چشم ماژیکی این است که به صورت صاف و بدون سکته بر روی پلک سر می‌خورد و لذا به راحتی می‌توان از آن استفاده نمود. خط چشم ماژیکی نسبت به خط چشم مویی دارای غلظت پایین‌تری است و به نسبت آن زودتر خشک می‌شود، لذا در استفاده از خط چشم ماژیکی باید حواستان باشد که سریعاً درب آن را محکم ببندید تا خط چشم ماژیکی شما خشک نشود.

خط چشم ژله‌ای

یکی دیگر از انواع خط چشم، خط چشم ژله‌ای است. این محصول به حالت ژله‌ای و درون ظروف کوچکی قرار دارد، که با استفاده از براش یا قلم‌مو زاویه دار مخصوص می‌توان خطوط زیبایی را بر روی چشم‌ها کشید. خط چشم ژله‌ای به دلیل این‌که پایه کرمی دارد، استفاده از آن چندان آسان نیست و ممکن است خط چشم صاف و یکنواخت نشود؛ بنابراین استفاده از خط چشم ژله‌ای نیاز به تمرکز و مهارت دارد و معمولاً توسط آرایشگران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مقایسه خط چشم ژله‌ای با خط چشم مویی باید از نظر ظرافت طراحی این دو را در یک تراز دانست با این تفاوت که کشیدن خط چشم ژله‌ای به مراتب سخت‌تر است.

از مزایای قابل توجه خط چشم ژله‌ای این است که به دلیل دارا بودن حالت کرمی، خطوطی صاف و ابریشمی بر روی پلک‌ها ایجاد می‌کند. به علاوه به دلیل غلظت بالا و رنگدانه‌های فراوان، حتی مقدار کمی از آن نیز کافی است و برای کشیدن سایه غلیظ و سایه چشم دودی گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌رود.

از آن‌جایی که برای استفاده از خط چشم ژله‌ای، انتخاب قلم‌مو و براش به سلیقه خود شما است، میتوانید به راحتی و با تعویض سایز و فرم قلم‌مو اقدام به کشیدن خطوط نازک و یا ضخیم کنید.

در صورت داشتن مهارت لازم، این نوع خط چشم مناسب‌ترین گزینه برای کشیدن خط چشم‌های دنباله دار به شمار می‌آید.

این نوع خط چشم برای افرادی که پوست خشکی دارند توصیه نمی‌شود زیرا باعث ایجاد خشکی بیش‌تر در پوست می‌شود.

نحوه استفاده از خط چشم ژله‌ای به این صورت است که در ابتدا قلمو را به خط چشم آغشته کرده و سپس حجم اضافی آن را می‌گیریم، سریع و قبل از خشک شدن مایع روی قلمو، شروع به کشیدن خط چشم می‌کنیم. باید سعی کنید دستانتان ثابت نگه‌داشته شود تا نتیجه کار بدون ناهماهنگی و یکدست باشد.

در استفاده از خط چشم ژله‌ای دقت داشته باشید که بعد از استفاده بلافاصله درب آن را محکم ببندید، زیرا در مجاورت هوا به سرعت خشک می‌شود.

بررسی کامل انواع مختلف خط چشم، مویی، ماژیکی و ژله‌ای

عواملی که در خرید خط چشم باید در نظر گرفته شود

در هنگام خرید خط چشم اگر به دنبال این هستید که خط چشمتان از ماندگاری بالایی برخوردار باشد بهتر است که به سراغ خط چشم‌های ضدآب یا واترپروف Waterproof بروید، زیرا این نوع خط چشم‌ها در برابر آب و رطوبت مقاومت خوبی دارند؛ البته با این وجود که ماندگاری خط چشم بسیار مهم است اما نباید محتویات و فرمول شیمیایی آن به گونه‌ای باشد که برای پاک کردن آن مجبور به تلاش زیادی باشید.

اگر خط چشم را برای مصارف روزانه خود می‌خواهید، بهتر است که به سراغ محصولاتی بروید که در عین ماندگاری به سهولت بتوان آن را پاک کرد.

در خرید خط چشم به نوع پوست خود دقت کنید. اگر پوست حساسی دارید به سراغ خط چشم‌هایی بروید که در ترکیب آن مواد شیمیایی کم‌تری به کار رفته است و ضد حساسیت باشند، یا اگر پوست شما خشک است خط چشم‌هایی که حاوی مواد مرطوب کننده هستند یک گزینه عالی است.

مدادی

در خرید خط چشم مدادی، به یاد داشته باشید که این نوع خط چشم در دو مدل روغنی و خشک در بازار موجود است؛ اگر می‌خواهید خط چشم پهن بکشید، خط چشم مدادی روغنی مورد مناسبی است. اما اگر قصد شما از خرید خط چشم مدادی، کشیدن خطوط نازک است بهتر است که نوع خشک آن را خریداری نمایید، البته به یاد دشته باشید که در نوع خشک، احتمال آسیب رساندن به چشم و پلک بیش‌تر است.

به علاوه در مواردی که قصد کشیدن خط در بخش داخلی پلک پایین خود را دارید، برای خرید، خط چشم مدادی خشک انتخاب نکنید، انواع نرم و روغنی برای این منظور بهترین گزینه هستند.

 مویی

خط چشم مویی برای کشیدن خطوطی نازک و ظریف بسیار مناسب است اما استفاده از این نوع خط چشم نیاز به تمرین و مهارت زیادی دارد؛ در صورتی که مبتدی هستید می‌توانید خط چشم مایع با قلم‌موی نمدی خریداری کنید.

خط چشم مویی در دو مدل دارای قلم‌موی بلند و کوتاه در دسترس است که برای افراد غیرحرفه‌ای، نوع کوتاه آن پیشنهاد می‌شود زیرا کنترل آن به نسبت آسان‌تر است.

نکته دیگر در خرید خط چشم مویی این است که این نوع خط چشم در دو نوع براق و مات تولید می‌شود. اگر می‌خواهید آرایشی طبیعی‌تر داشته باشید بهتر است به سراغ خط چشم مویی مات بروید.

 ماژیکی

در خرید خط چشم ماژیکی باید به ضخامت، شکل و حالت نوک آن توجه کنید؛ اگر می‌خواهید خط چشم پهن و کلئوپاترایی بکشید، خط چشم‌هایی انتخاب کنید که نوک ضخیم‌تری دارند؛ از طرف دیگر خط چشم‌هایی با نوک نازک برای کشیدن خط در قسمت‌های درونی‌تر پشت پلک (نزدیک بینی) مناسب‌تر هستند، لذا در هنگام خرید خط چشم ماژیکی، با توجه به حالت چشم و سبک آرایش، نوع مناسب را انتخاب نمایید.

ژله‌ای

در خرید خط چشم ژله‌ای این نکته را مد نظر داشته باشید که استفاده از این نوع خط چشم نیاز به مهارت بسیار زیادی دارد، هم‌چنین به این دلیل که به راحتی قابل حمل نیست، برای مسافرت چندان مناسب نیست.

خط چشم  فلورمار

برند آرایشی فلورمار در سال 1970 در ایتالیا تأسیس شد و بعد از آن محصولات خود را در کشور ترکیه نیز تولید نمود از مطرح‌ترین برندها در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی به شمار می‌رود. فلورمار در کنار انواع لوازم آرایشی، طیف وسیعی از خط چشم را که در حقیقت احترام به سلیقه و نیاز مشتری است تولید و عرضه کرده است.

انواع مختلف آن شامل خط چشم مدادی فلورمار، خط چشم مویی فلورمار، خط چشم ماژیکی فلورمار و خط چشم ژله‌ای فلورمار در دسترس هستند و به همین دلیل شما در هنگام خرید هیچ محدودیتی نخواهید داشت.

عوامل تأثیرگذار در قیمت خط چشم

در هنگام خرید خط چشم توجه داشت باشید که عوامل مختلفی از جمله کیفیت، جنس، برند و … بر روی قیمت محصول تأثیرگذار هستند.

خرید خط چشم به این دلیل که با پوست ناحیه حساس صورت، یعنی اطراف چشم‌ها و پلک در تماس، نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. طبیعتاً محصولاتی که قیمت بسیار پایینی دارند از کیفیت مطلوبی برخوردار نیستند و در طولانی مدت ممکن است مشکلاتی را برای شما به وجود بیاورند.

عواملی که در قیمت خط چشم مدادی تأثیرگذار هستند عبارتند از: نرم یا خشک بودن مداد، نوع پیچی یا معمولی، ضد آب بودن، پخش نشدن رنگ ان در اطراف چشم است.

خط چشم مویی نیز با توجه به فرمول و عدم کاربرد عناصر مضر در ترکیب آن، ماندگاری و واتر پروف بودن، حجم محصول، غلظت رنگدانه‌ها، کیفیت قلم مویی و یکدست بودن قلم‌مو دارای قیمت‌های مختلفی هستند.

خط چشم‌های ماژیکی نیز دارای کیفیت متفاوت و متنوعی هستند و به همین لیل قیمت‌های متفاوتی نیز دارند. بهترین نوع خط چشم ماژیکی در کنار فرم و حالت مطلوب نوک آن دارای غلظت بالای پیگمنت‌ها است، که این عوامل تأثیر مستقیم در کشیدن یک خط صاف و یکنواخت را دارد.

در خرید خط چشم ژله‌ای نیز دقت کنید که در کنار فرمول شیمیایی خط چشم، میزان ماندگاری، کیفیت و حجم بسته‌بندی و درصد مناسب کرم آن دارای اهمیت زیادی است.

در نهایت فراموش نکنید که در خرید خط چشم به سراغ برندهایی بروید که علاوه بر کیفیت محصول به سلامت مصرف کننده نیز اهمیت می‌دهند و دارای برچسب سلامت بر روی کالا باشند، هیچ وقت کیفیت را فدای قیمت نکنید.

خط چشم فلورمار از آن خط چشم‌هایی است که می‌توانید با خیال راحت آن را انتخاب و خریداری کنید؛ زیرا خط چشم فلورمار در کنار قیمت مناسب از کیفیت بالایی نیز برخوردار است و در تولید تمام محصولات خود از آزمایشگاه کنترل کیفیت بهره می‌برد.

هم‌چنین فلورمار از انواع ویتامین‌ها و روغن‌های گیاهی در ترکیب خط چشم‌های خود استفاده می‌کند؛ اگر نگاهی به سبد محصولات انواع برندهای خط چشم بیندازید متوجه خواهید شد که خط چشم فلورمار همواره در میان انوع برند خط چشم، انتخاب آرایشگران حرفه‌ای بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *