مراقبت و سلامتی

راهنمای جامع برای تشخیص نوع پوست و نیازهای آن

با توجه به آلودگی‌های موجود در زندگی روزمره افراد، رسیدگی به پوست یک امر حیاتی برای زیبایی و سلامتی به شمار می‌رود، اما برای این رسیدگی ابتدا باید بتوان نوع پوست خود را تشخیص داد، و تشخیص پوست صورت نیز به نگهداری بهتر آن کمک شایانی خواهد کرد.

تشخیص نوع پوست

برای تشخیص نوع پوست صورت و بدن، بهتر است انواع آن را بشناسیم که در ادامه مقاله به تفصیل به این دسته‌بندی اشاره شده‌است.

۱-پوست چرب

در تشخیص نوع پوست صورت، وقتی پوست شما بیش از حد سبوم یا چربی تولید کند مستعد ایجاد منافذ باز و انواع جوش می‌شود که قرمز شدن و پوسته‌پوسته شدن را به دنبال دارد و در این صورت پوست صورتتان در دسته پوست چرب قرار می‌گیرد.

نیازهای پوست چرب

با تشخیص نوع پوست صورت و بدن خود به عنوان پوست چرب باید بدانید که پوستتان به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد:

کنترل چربی پوست

روش‌های متعددی بعد از تشخیص نوع پوست صورت، برای کنترل چربی آن وجود دارد که می‌توان به تعدادی از آن‌ها اشاره کرد:

۲-پوست خشک

اگر روی پوستتان تکه‌های زبر و ترک‌خورده مشاهده می‌کنید یا دارای خارش هستید، احتمالا پوست شما نسبت به پوست نرمال مقدار سبوم کمتری تولید می‌کند و در تشخیص نوع پوست صورت و بدن در دسته‌ي افراد با پوست خشک قرار می‌گیرید.

نیازهای پوست خشک

با تشخیص نوع پوست صورت و بدن خود به عنوان پوست خشک باید بدانید که پوستتان به چه چیزهایی نیاز دارد:

  • افراد دارای پوست خشک باید در مصرف کافئین و الکل تجدید نظر کرده و آن را به حداقل برسانند، زیرا این مواد جریان خون را کم می‌کند و در نتیجه از رسیدن مواد مغذی به پوست جلوگیری می‌کند.
  • افراد دارای پوست خشک، بهتر است از ویتامین C و یا مواد غذایی حاوی این ویتامین بیشتر استفاده کنند زیرا باعث کلاژن‌سازی زیر پوست می‌شود.
  • افراد با پوست خشک بهتر است مراقب مصرف مکمل‌هایی که برای رفع این مشکل تجویز می‌شود، باشند چرا که زیاده‌روی در مصرف این مکمل‌ها اثر عکس روی پوست خواهد داشت.

تفاوت پوست چرب با خشک

میزان تولید سبوم‌ در پوست‌های چرب بسیار زیادتر از پوست‌های خشک است به همین علت چربی پوست معمولا با قرمزشدن برخی نواحی صورت و خشکی پوست با ترک‌ها و تکه‌های زبر، همراه با خارش نمود پیدا می‌کند، بنابراین نوع مراقبت از این دو گونه‌ پوستی نیز متفاوت است که به نیازهای انواع پوست‌ها در خلال این مقاله پرداخته شده است.

3.پوست مختلط

در تشخیص نوع پوست صورت اگر در برخی نواحی صورتتان خشکی و در بعضی نواحی دیگر چربی احساس می‌کنید به احتمال زیاد پوست شما مختلط است که ژنتیک هم در ابتلا به پوست مختلط بی تاثیر نیست.

 نیازهای پوست مختلط

با تشخیص نوع پوست صورت و بدن خود به عنوان پوست مختلط باید بدانید که پوستتان به چه کارهایی نیاز دارد:

  • افراد با پوست ترکیبی باید توجه کنند که از چه پاک‌کننده‌ هایی برای صورت خود استفاده می‌کنند تا این محصولات باعث خشک‌تر شدن یا چرب‌تر شدن پوست ترکیبی و مختلط شما نشود.
  • اگر قرار است که از مرطوب کننده برای پوست استفاده شود، افراد دارای پوست مختلط بهتر است از مرطوب‌کنند‌هایی فاقد چربی استفاده کنند تا پوستشان برای تولید سبوم یا چربی بیشتر مستعد نگردد.

۴-پوست نرمال

با تشخیص نوع پوست صورت خود به عنوان پوست نرمال باید بدانید که پوستتان به چه چیزی نیاز دارد:
اگر رطوبت و چربی پوست شما در سراسر پوستتان به یک اندازه پخش شده باشد و برای تشخیص نوع پوست صورت، به زبان ساده‌تر پوست شما نه خیلی خشک و نه خیلی چرب است، پوستتان در دسته پوست نرمال قرار می‌گیرد که بهترین نوع پوست محسوب می‌شود چرا که رفتار با پوست نرمال و معمولی راحت تر از سایر پوست‌ها است.

نیازهای پوست نرمال

  • افراد با پوست نرمال بهتر است از پاک‌کننده‌ هایی فاقد سولفات و الکل استفاده کنند.
  • برای اینکه پوست خاصیت معمولی و نرمال بودن خود را حفظ کند، لایه‌برداری یک امر مهم محسوب می‌شود که باید به آن توجه کرد.
  • افراد دارای پوست نرمال بهتر است هرشب از سرم‌های آنتی‌اکسیدان و دو الی سه بار در هفته از مرطوب‌کننده‌ های معمولی و حاوی ضدآفتاب استفاده کنند.

با تشخیص نوع پوست صورت و بدن خود و رعایت موارد ذکر شده در مراقبت‌های پوستی می‌توانید به جوانی پوست و افزایش حس طراوت خود کمک کرده تا همواره جذاب به نظر برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *