مراقبت و سلامتی

تفاوت دئودورانت با ضد تعریق

درک تفاوت مام و دئودورانت به‌ خصوص برای آن دست از افرادی که همیشه با مشکل تعریق زیر بغل رو به رو هستند بسیار ضروریست. تعریق زیر بغل، ابتدا با نمناکی شروع‌ شده و کم‌ کم به مرحله تعریق شدید زیر بغل می‌ رسد، به آن میزان که از روی لباس هم قابل‌ رویت می‌شود.

 خیس شدن و تعریق بیش از حد زیر بغل یکی از عواملی است که ممکن است باعث خجالت زدگی و کاهش اعتماد به نفس در افراد شود، در چنین شرایطی استفاده از یک ضدعرق مناسب می تواند تا حدودی جلوی تعریق را بگیرد، اما در کل و به دو دلیل عمده دئودورانت ها خیلی بهتر از اسپری های ضد تعریق هستند. اولین دلیل این که، ضدعرق ها دارای آلومینیوم هستند که جلوی عرق را بگیرند و به این صورت غدد عروقی را مسدود می کنند اما باعث زرد شدن لباستان می شوند. دلیل دیگر آنکه محلی که در آن از ضد تعریق استفاده می کنید خشک می شود اما احتمال دارد بدن جای دیگری را برای دفع عرق انتخاب کند و در نتیجه پوست بدن تان زیاد تر عرق کند.

دئودورانت چیست؟

عرق واقعی بدن بو ندارد کاملا بدون بو و بدون رنگ است. بوی بدن هنگامی اتفاق می افتد که عرق بدون بو با باکتری های روی پوست بدن با هم ترکیب شود و بسته به جایی از بدن که بدن عرق می کند میزان بوی عرق نیز می تواند متفاوت باشد. غدد عرق به دلیل تولید باکتری ها ، چربی یا پروتئین ، می تواند بوی قوی تری را ایجاد کند. دئودورانت مانع از ایجاد و تجمع باکتری ها روی بدن و غدد عرقی می شود، اما از تعریق یا خیس شدن بر اثر عرق جلوگیری نمی کند.

نحوه استفاده از دئودرانت:

نحوه استفاده از آن نیز به این صورت است که باید مستقیما در منطقه زیر بغل استفاده شود. اگر مشکل اصلی شما بوی بدن میباشد برای رفع آن استفاده از دئودورانت اولین راهکار است. برخی توصیه می کنند که این محصول را در سایر مناطقی از بدن که ممکن است بوی بدن ایجاد شود، مانند اطراف قسمت قفسه سینه یا نزدیکی کشاله ران استفاده کنید، اما ما توصیه می کنیم از انجام این کار خودداری کنید و به جای آن ، پودر بچه، گزینه ای بهتر برای مناطقی خارج از زیر بغل می باشد که ممکن است بوی بدن داشته باشند و باید رفع گردند.

ضد تعریق چیست؟

ضد تعریق ها همانطور که اشاره شد میزان عرق بدن را کاهش داده و در درمان تعریق زیاد به کار میرود. آلومینیوم ، ماده موثر در ترکیبات ضد تعریق می باشد که اغلب به شکل ژل نیز قابل استفاده است. این ژل ها به طور موقت راه خروجی عرق روی پوست را  مسدود می کند و مقدار عرق را کاهش می دهد. از آنجا که ضد عرق ها از تشکیل عرق جلوگیری می کنند ، FDA یعنی سازمان دارو و غذا آمریکا، ضد عرق ها را به عنوان یک دارو طبقه بندی می کند و بر خلاف آنچه ممکن است تصور کنید ضد عرق های مبتنی بر آلومینیوم عوارضی ندارند و موجب بروز سرطان و سایر مشکلات نمی شوند. بسته به نیاز شما انواع مختلفی از ضد تعریق ها موجود است. 

نحوه استفاده از ضد تعریق:

بعد از دوش گرفتن یا شب، قبل از رفتن به رختخواب، هنگامی که غدد عرق کمترین فعالیت را دارند از ضد عرق استفاده کنید. قبل از بیرون رفتن از خانه از ضد عرق استفاده کنید چرا که این مواد معمولا برای اینکه کارایی بهتری داشته باشند باید مدتی قبل از عرق کردن روی سطح پوست استفاده شوند. ضد عرق ها را بر عکس دئودورانت ها می توان در مناطقی غیر از زیر بغل که عرق می کنند، نیز استفاده کرد. بسیاری از محصولات ضد عرق بدن دارای اثرات ضد تعریقی، 12 تا 48 ساعت هستند، بنابراین به غیر از افرادی که به میزان زیادی عرق میکنند، سایر افراد نیازی به استفاده مجدد از ضد تعریق ها در طول روز ندارند.

علت بوی بد بدن چیست؟

فراموش نکنید که عرق به هیچ وجه عاملی برای ایجاد بوی بد بدن نیست. شاید متعجب شوید و بپرسید پس چرا هنگام تعریق در ناحیه زیر بغل، پا و … بوی بد حس می‌شود. علت این بوی بد، باکتری‌ هایی است که روی پوست شما هستند. باکتری‌ های ایجاد بوی ناخوشایند، وقتی بدن عرق می‌کند از فرصت استفاده میکند و در محیط مرطوب همان منطقه، شروع به رشد و تکثیر می‌کند و همین مورد سبب می‌شود که بلافاصله پس از تعریق بود بدی ایجاد شود.

بنابراین متوجه می‌شویم که تعریق زیر بغل دو بحث مجزا از یکدیگر هستند و ما باید سعی کنیم که این تعریق را کاهش دهیم و از طرف دیگر اجازه رشد به باکتری‌ ها، روی پوست ندهیم. 

آیا ضد تعریق ها بو را هم از بین میبرند؟

جواب این سوال هم بله است و هم نخیر . از آنجا که ماده ضد تعریق تولید عرق را متوقف می کند، از نظر تئوری باکتری های موجود در پوست نباید با عرق ترکیب شده و بوی بد ایجاد کنند. اما اگر صحیح و در زمان مناسب استفاده نشود باعث افزایش بو و تولید باکتری در ناحیه عرق و زیر بغل می شود. بنابراین مطمئن شوید که از ضد عرق را به طور درست استفاده می کنید.

محصولاتی که ترکیبی از هر دو نوع مواد یعنی دئودورانت و ضد تعریق باشد شاید به لحاظ اقتصادی به صرفه تر باشند اما ممکن است چندان تاثیر گذار نباشند. شاید بهتر باشد از یک دئودورانت و ضد تعریق به طور جداگانه استفاده کنید. برای به دست آوردن حداکثر تاثیر، دئودورانت را قبل از رفتن به رختخواب و ضد تعریق را صبح ها استفاده کنید.

علت تعرق زیاد چیست؟

۱_ بیماری هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis)

علت عرق زیاد ممکن است بر اساس بیماری هایپرهیدروزیس باشد. در این نوع بیماری، فرد بیش از حد مورد نیاز بدن عرق می‌کند. هایپرهیدروز بر تمامی قسمت های بدن یا بر نقاط خاص (دست، پا، صورت و…) تاثیر می‌گذارد.

۲_ غدد تعریق بیشتر

اگر در زیر پوست خود غدد عرق بیشتری دارید، تعریق بیشتری هم خواهید داشت.

۳_ رژیم‌های غذایی

تغذیه شما بر کارکرد بدن نیز تاثیر فراوانی دارد. هنگامی که غذاهای تندی می‌خورید بدن شما گرم شده و نیاز میبیند که غدد عرق را فعال کند. به همین خاطر بیش از حد معمول عرق می‌کنید.

4_ دما و رطوبت بالا

روزهای گرم سال و هوای مرطوب نیز می‌تواند موجب تعریق بیش از حد پوست شوند. در شهرهای ساحلی که دما گرم و مرطوب است عرق کردنِ بیش از حد یک امر عادیست.

۵_ استرس زیاد

ما روزانه تحت فشارهای عصبی و انواع استرس هستیم. که همه اینها از جمله عوامل استرس‌ زا میباشند. استرس فشار خون، تپش قلب و دمای بدن را زیاد می‌کند. بدن برای خنک کردن خود، غدد عرق‌ ریز را فعال می‌کند. بنابراین عرق کردن در این مواقع عادی بوده و برای سلامتی ما مفید است.

6_ ورزش و فعالیت‌های بدنی

ورزش و تحرک باعث تعریق بیش از حد پوست میشود. میزان عرق پوستی در هنگام ورزش به احتمال زیاد با اضافه وزن در ارتباط است. به همین دلیل افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند.

7_ بارداری

در دوره بارداری ترشح هورمونی و سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل تعریق بدن در این دوران بیشتر است. 

8_ یائسگی

تعریق شبانه و افزایش دمای ناگهانی از جمله شایع‌ ترین مشکلات دوران یائسگی میباشد. 

9_ ابتلا به دیابت

دیابت نیز باعث میشود بدن بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند. چرا که افراد مبتلا به دیابت معمولا اضافه وزن دارند به همین دلیل سوخت‌ و ساز بدن نیز افزایش پیدا میکند.

10_ بلوغ

بلوغ در بدن انسان دچار تغییرات اساسی می‌شود. روییدن موها، بمی صدا و تغییر هورمون های بدن، همه اینها باعث افزایش سطح استرس شده تا مکانیزم دفاعی تعریق فعال شود.

11_ داروها

 یکی از عوارض جانبی داروها تعریق زیاد بدن است که به این امر دیافورز گفته می‌شود.

چند نکته کلیدی:

1_ اگر تعریق بدن شما زیاد است، باید به‌ جای دئودورانت از ضد عرق استفاده کنید، یا به‌ دنبال خرید دئودورانتی بگردید که حاوی مواد ضد عرق نیز باشد.

2_ موقع ورزش ‌کردن، از ضد عرق استفاده نکنید و بگذارید بدن به طور طبیعی عرق کند. باور کنید بوی عرق همیشه بد نیست.

3 _ هر نوع تعریقی، بد به حساب نمی‌آید، چرا که بدن باید نفس بکشد و برای دفع سموم بدن، عرق‌ کردن ضروریست.

4 – از پوشیدن لباس‌ های تنگ با جنس مواد فیک مثل پلاستیکی خودداری کنید، چون باعث حبس‌ بو و عرق در بدن و در نهایت، منجر به خارش و حساسیت‌ های دردناک می‌شوند.

5 – هرگز به طور مستمر از ضدعرق‌ ها استفاده نکنید، زیرا این کار ممکن است باعث ایجاد حساسیت های پوستی شود.

درمان خانگی تعریق زیاد :

  • دوش روزانه
  • تعویض مکرر جوراب ها
  • استفاده از کفش‌ها و جوراب‌ هایی با مواد طبیعی
  • نخوردن غذاهای تند
  • توجه به فعالیت در انتخاب نوع لباس و نوع پوششتان
  •  

سخن پایانی:

اگر زیاد تعریق میکنید یا از نظر جسمی فرد بسیار فعال هستید، محصولات ضد تعریق می‌تواند شما را خوشبو و خشک نگه دارد. اگر در طول روز کم عرق میکنید و فقط به دنبال یک خوشبو کننده برای بدن هستید احتمالاً یک دئودورانت خوب می‌تواند برای شما بهترین گزینه باشد، اما اینکه اسپری بهتر است یا مام، به سبک زندگیتان بستگی دارد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *